WAWEL 1000 lat temu

Rekonstrukcja wirtualna wzgórza wawelskiego w okresie romańskim opiera się na prawie stuletnich badaniach architektonicznych, archeologicznych i konserwatorskich oraz próbie odtworzenia geomorfologii z ekosystemem wzgórza.

Do prezentowanego programu posłużyły przede wszystkim wyniki badań i rekonstrukcji poszczególnych budowli wawelskich dokonane przez Adolfa Szyszko-Bohusza, Andrzeja Żakiego, Zbigniewa Pianowskiego, Janusza Firleta, Stanisława Kozieła.

Książka wraz z filmem przedstawia historię rozwoju Wawelu jako głównego ośrodka władzy w okresie budowy państwa polskiego oraz towarzyszącą temu procesowi działalność budowlano-architektoniczną na Wawelu. Bryły i wnętrza monumentalnych budowli, łączą surowy klimat i doskonałość romańskiej architektury. Świadczą o wysokiej pozycji piastowskiego państwa w Europie, już u zarania jego dziejów.

Uzupełnieniem wirtualnej rekonstrukcji historycznych obiektów są cenne eksponaty udostępnione przez Muzeum Katedralne na Wawelu, Zamek Królewski na Wawelu i Muzeum Archeologiczne w Krakowie.

Komplet stanowi książka Wawel 1000 lat temu oraz płyta DVD z filmem.

Scenariusz i kierowanie projektem:
Marcin Orkisz

Realizacja:
Marcin Orkisz
Marek Oliszewski
Michał Świadek
oraz
Grzegorz Grochot
Agnieszka Budnik
Bartosz Kwolek
Irena Jaworska
Anna Milcarz
Wojciech Buchta
Maciej Król

Konsultacje naukowe:
prof. Zbigniew Pianowski
dr Janusz Firlet
mgr Maria Dębicka

Teksty:
Zbigniew Pianowski
Maria Dębicka

Muzyka do filmu:
Boguslaw Wiktorowicz

Współpraca przy realizacji:
Irena Jaworska
Monika Szablowska
Aneta SzablowskaWszelkie prawa zastrzeżone. Publikowanie materiału w całości lub fragmentach bez zgody MM interActive zabronione
© MM interActive 1995-20012